sobota, 28 marca 2015

Usługi remontowe a problem z odparzającą się farbą ze ścian.

    Prowadzę usługi remontowe w Poznaniu od 1994 roku, jak to bywa w wykańczaniu wnętrz zdarzają się czasami nieprzewidziane sytuacje. Ostatnio w wydawać by się mogło prostym zleceniu dotyczącym niewielkiego remontu mieszkania w Poznaniu, tj. szpachlowaniu ścian w mieszkaniu z warstwą farby emulsyjnej, pomimo stosowania sprawdzonych od lat metod, czyli m.in. gruntowaniu ścian Unigruntem, pilnowaniu aby druga warstwa gładzi gipsowej była nakładana po całkowitym przeschnięciu pierwszej warstwy, zaczęły pojawiać się problemy, otóż miejscowo zaczęły powstawać mniejsze i większe pęcherze, zaczęła po prostu odparzać się pierwotna farba, ponieważ nie można było z tym ujechać, podjęliśmy decyzję o zeskrobaniu całej warstwy farby ze ścian, następnie zmyciu szarym mydłem, dopiero wtedy mogliśmy śmiało szpachlować. Powłoka starej farby pomimo że była bardzo mocna, to jak się okazało w ogóle nie związała z podłożem, a był nim tynk gipsowy, cóż, była to zostawiona, jak to mówimy bomba z opóźnionym zapłonem przez poprzedniego wykonawcę, farba najpewniej była nakładana na zapyloną ścianę, bez jej zagruntowania farbą podkładową, rozrzedzoną wodą w proporcji 10 do 1 dla głębszej penetracji tynku a w efekcie porządnego związania z podłożem farby podkładowej. Tego typu sytuację trudno przewidzieć, gdyż przy oględzinach ścian trudno orzec czy pierwotna warstwa farby dobrze jest związana z podłożem, nie widać żadnych pęknięć, zarysowań, odparzeń, więc przystępuje się do standardowych działań, cóż wtedy powiedzieć klientowi, jest tylko jedna opcja, bierzemy całą dodatkową robotę na siebie, kosztów strat materiału czy podwójnego czasu na wykonanie zadania nie może ponosić klient, tak to już w tym biznesie remontowym bywa, zakładając naturalnie że podchodzimy do świadczenia swoich usług remontowych profesjonalnie, w oparciu o etos pracy. Przez lata sprawdzania rozmaitych technologii i materiałów wykończeniowych, wiemy co się sprawdza przy gładziach szpachlowych, naszym ulubionym gipsem szpachlowym jest Siniat Finish (dawniej Lafarge), nie jest tani ale bezbłędny, farbą podkładową Grunt-Śnieżka, do zatapiania narożników aluminiowych, narożnikowych taśm zbrojących, stosujemy Megaron, a czym najlepiej nam się maluje, pewnie każdy wykonawca ma swoje preferencje, my nie mamy żadnych zastrzeżeń do produktów Beckers, Tikkurila, najlepszych w przypadku gdy wykończenie powierzchni ściany ma być w półmacie, co oznacza zarazem lepsze parametry zmywalności, ale gładzie muszą być wtedy znakomite gdyż na półmacie widać wszelkie niedoskonałości, mogą pojawić się też refleksy świetlne, inną preferowaną przez naszą poznańską firmę remontową farbą, mniej zmywalną, ale w pełnym macie, jest Akrylit W Dekoral, do sypialni, salonu jest idealna, zaś do kuchni czy korytarza sugerujemy farbę półmatową, lepiej zmywalną, o zagadnieniu dotyczącym farb matowych i półmatowych trochę szerzej rozpiszę się w następnym poście.


Wojciech Gośliński

Czym malujemy ściany w mieszkaniu, farbą akrylową, lateksową, chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj publikację:




2 komentarze:

  1. Cromadex (http://www.cromadex.pl/) gwarantuje wysoką jakość swoich produktów. Nasza kuchnia w końcu wygląda obłędnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Strona MMP jest w czym wybierać.Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń