niedziela, 13 grudnia 2015

Malujemy mieszkanie, wybrać kolor gotowy czy z mieszalnika?

    Końcowy etap robót remontowych i wykończeń wnętrz w mieszkaniu to m.in. prace malarskie,ubieranie salonu, sypialni, kuchni czy gabinetu w kolory jest nie tylko ekscytujące, gdyż to właśnie kolorystyka ścian na ogół jest pierwszoplanowym elementem podczas aranżacji wnętrz naszego wymarzonego gniazdka, wymaga ponadto wyczucia estetycznego oraz choćby częściowej znajomości zasad wybierania kolorów, ich łączenia, wpływu na atmosferę pomieszczenia oraz samopoczucie lokatorów, ale wybieranie kolorów to także wybór farby jako gotowego koloru albo takiego zamówionego w mieszalni komputerowej.



  • Jeszcze ponad dwadzieścia kilka lat temu dość często stosowaną metodą przygotowania właściwej barwy było mieszanie białej farby emulsyjnej z pigmentem, na miejscu w remontowanym mieszkaniu, komputerowych mieszalni farb nie było wiele, zaś gotowe kolory farb miały się pojawić dopiero później, samodzielne mieszanie farby z pigmentem niosło za sobą masę ograniczeń, z którymi nie mamy dziś do czynienia, uzyskanie innej barwy niż ta proponowana spośród powiedzmy dwudziestu paru kolorów pigmentów oznaczało często wykonywanie wielu prób polegających na dodawaniu do farby kilku różnych pigmentów, nawet podczas usługi wykończeniowej świadczonej przez doświadczonego malarza, zdarzało się że kolor wychodził nie do końca taki jak chcieliśmy, ponadto zabarwioną farbę musieliśmy mieć przygotowaną z jakimś nadmiarem, gdyż gdyby jej zabrakło, drugi raz nie przygotowalibyśmy identycznego koloru. Na szczęście te czasy się skończyły, dziś do dyspozycji mamy kilka systemów kolorowania stosowanych w komputerowym mieszaniu farb, najpopularniejszym pozostaje NCS (Natural Color System), to kilka tysięcy odcieni, można go zastosować przy dowolnej farbie emulsyjnej i nie tylko, jakość usług wyraźnie wzrosła, a efektywność systemu ułatwia pracę projektantom i wykonawcom.
  • W przypadku wybierania kolorów z ogromnej ich ilości znajdujących się we wzorniku NCS nie do końca ma jednak zastosowanie powiedzenie: „od nadmiaru głowa nie boli”, otóż paradoksalnie im większy wybór możliwości, tym większy stwarza nam problem podjęcie właściwej decyzji, naprzeciw temu, poniekąd kłopotowi wyszły firmy produkujące farby, mają w swoich ofertach paletę gotowych kolorów farb w ilościach średnio kilkudziesięciu propozycji, ze względów marketingowych powstają wyszukane, intrygujące, czasami abstrakcyjne i też zabawne nazwy kolorów, przywodzące przyjemne skojarzenia m.in. z florą i ogólnie przyrodą, gdyż to głównie kolory natury są najlepszą inspiracją dla wymyślania gotowym kolorom kuszących nazw, mających zachęcić do zakupu.
  • W wyniku tego jak najbardziej pragmatycznego i skutecznego działania, większość remontów i wykończeń wnętrz w poznańskich mieszkaniach to korzystanie właśnie z gotowych, kolorowych farb, drugą zachęcającą do zakupów zaletą tych tzw. gotowców to zazwyczaj niższa cena takiej farby w porównaniu gdybyśmy ten sam kolor chcieli przygotować w komputerowej mieszalni farb, zatem to dwie pieczenie przy jednym ogniu; łatwiejszy i szybszy wybór oraz lepsza cena.
  • Jednak jeśli w palecie gotowych kolorów nie odnajdziemy tego właściwego nie pozostaje nam nic innego jak zamówić go z mieszalnika komputerowego, ale tu rzecz warta szczególnej uwagi, otóż przykładowo wzornik NCS, przez to że jest w nim ponad dwa tysiące odcieni, aby był podręczny, nie może być wielki, dlatego każdy nadrukowany odcień na paskach wzornika zajmuje zaledwie kilka centymetrów kwadratowych, a że niewielka powierzchnia na którą patrzymy ma ogromne znaczenie co do percepcji koloru, toteż zdarzają się wpadki, czyli wybranie np. zbyt ciemnej barwy, zbyt jaskrawej, pasteli wpadającej nie w ten odcień o którym pierwotnie myśleliśmy, tutaj nawet projektant wnętrz z wykształceniem plastycznym może się pomylić, jakie w tej sytuacji rozwiązanie, gdy nie jesteśmy pewni czy wybraliśmy należycie, zamówmy wybrany kolor w puszce farby o pojemności 1l, jako próbkę koloru, wówczas pomalujemy nią większy fragment ściany, powiedzmy pół albo i metr kwadratowy, takie działanie upewni nas już całkowicie czy wybraliśmy dobrze czy też należy zamówić kolor o ton jaśniejszy.
  • Wielkość nadrukowanej próbki koloru to trzecia zaleta kolekcji „gotowców”, te niewiele, bo kilkadziesiąt opcji kolorystycznych powoduje, że wszystkie próbki kolorów można umieścić na jednym, dużym banerze, każdy kolor na takim banerze, zwykle powieszonym w markecie budowlano-remontowym nad półkami z kolorowymi farbami, zajmuje na tyle wystarczająco dużą pomalowaną powierzchnię, że trudno tu o pomyłkę, choć naturalnie należy nadal brać pod uwagę w jaki to sposób światło wpływać będzie na postrzeganie koloru, zgoła inaczej ten sam kolor będzie wyglądał w naturalnym świetle, a inaczej w sztucznym, co do którego dodatkowo mamy do czynienia z barwą ciepłą i zimną, ta druga przeważnie jest w marketach, zaś w mieszkaniach raczej preferujemy ciepłą barwę.
  • Inną powiedzmy pułapką jest kwestia jakości farb z gotowymi kolorami w odniesieniu do tych z mieszalnika komputerowego, są firmy, których „gotowce” to farby ze średniej półki, jeśli chcemy coś bardziej ekstra pod względem np. zmywalności, wówczas pozostaje skupienie się na droższej farbie z mieszalnika, gdzie do dyspozycji pozostaje kilka gatunków farb, ale są też producenci, którzy na tyle pragmatycznie i zdroworozsądkowo podeszli do oferty gotowców, że są one wytwarzane z optymalnego i bardzo zadowalającego gatunku farby, z doświadczenia naszej firmy usługowej będzie to np. Beckers czy Dekoral, u tego wykonawcy, wykończeniowca z gotowcami tych producentów nigdy nie było żadnych problemów, kolekcje tych farb stoją na wysokim poziomie jakościowych, zaspokajają bardzo wybrednych odbiorców usług tej poznańskiej firmy.
  • Niuanse związane z tym czy wybierać gotowe kolory czy z mieszalnika komputerowego są często poruszane podczas omawiania z klientami szczegółów wykończenia wnętrz przez wykonawców z Poznania, interesujące artykuły poruszające się w tym obszarze publikowane są choćby na stronie www.abartremonty.pl w dziale poradnik remontowy.


Wojciech Gośliński

Poniżej link do publikacji odnoszącej się do podobnego zagadnienia oraz rzucającej światło czym jest wzornik NCS.

http://www.abartremonty.pl/kolory-we-wnetrzach/wzornik-kolorow-ncs-praktyczne-i-uniwersalne-zastosowanie/


2 komentarze:

  1. Słuchaj, a czy myślałaś już o ubezpieczeniu swojego mieszkania? Moim zdaniem warto jest się na to zdecydować. Jeśli szukasz informacji na temat takich ubezpieczeń, polecam Ci zajrzeć tutaj http://kompleksowaochrona.pl/ . Na stronie znajdziesz opisanych sporo produktó tego typu

    OdpowiedzUsuń
  2. Spokojnie można wybrać te gotowe farby. Nie jest wcale tak, że te z mieszalnika mają lepszą jakość, można i gotowe znaleźć z górnej półki. A kolorów jest tyle do wyboru, że spokojnie każdy może dobrać odpowiedni dla siebie. Potem wałek, wiaderko, dobra taśma od https://tcmservice.pl/ i można malować. Wcale nie trzeba zatrudniać fachowców.

    OdpowiedzUsuń