Funkcjonowanie w mieszkaniu mające znamiona komfortu, to nie tylko ergonomia, design czy przestronność, w to zagadnienie wpisuje się również aspekt zdrowotny, oznaczający wybieranie materiałów do wykończeń, całego wyposażenia, tak aby wykonane były z komponentów nie mających negatywnego wpływu na zdrowie domowników.
Na rynku jest mnóstwo produktów służących do remontu i urządzenia mieszkań, naturą rzeczy najpierw interesujemy się stroną estetyczną danego produktu, jego ceną, trwałością, często zapominając o zaznajomieniu się ze specyfikacją, dowiedzeniu się z czego właściwie został wytworzony, czy aby nie będzie szkodliwy naszemu zdrowiu, co może się przyczynić pojawieniu się u nas objawów dotyczących wydawałoby się, tylko zdiagnozowanych alergików, tymczasem nigdy nie wiemy czy i my nie jesteśmy na coś uczuleni, wysoko przetworzone produkty często mają w swoim składzie mnóstwo „chemii”, która nie może nie pozostać bez wpływu na organizm człowieka.
Zdrowe mieszkanie to więc sprawa jego wykończenia, ale również urządzenia i szeroko pojmowanego designu, oznacza zaadaptowanie wszystkich czynników mających przełożenie na aspekt zdrowotny usługi remontowania, urządzania i użytkowania poznańskiego domu.
Jak zatem roztropnie postępować aby zminimalizować ryzyko wykreowania niezbyt zdrowych wnętrz?
1. Podłoga.
- Na pierwszy rzut idzie podłoga, z ekonomicznego punktu widzenia najczęściej wybieramy panele laminowane, są coraz bardziej trwałe, oferują ogromną ilość wzorów, są wygodne i praktyczne, lecz czy w pełni zdrowe, w żadnym wypadku, jak w każdym wysoko przetworzonym produkcie, znajdują się tutaj chemiczne komponenty mające polepszyć parametry użytkowe, nie spowodują u nas choroby, lecz w komitywie z wieloma tworzywami sztucznymi, np. stolarki okiennej pcv, drzwiowej pokrytej okleiną i innymi plastikowymi przedmiotami codziennego użytku, mogą, choć nie od razu zauważalnie, to permanentnie i niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm.
- Dla prawdziwego alergika czy astmatyka panele z laminatu nie za bardzo są wskazane, nawet te w wersji antystatycznej, powodującej że mniej osadza się na nich kurz, najzdrowsza podłoga to drewno; parkiet, deska lita czy też deska warstwowa, musi być wykończona, czyli pomalowana lakierem wodnym, żadnym tzw. „śmierdziuchem” tj. lakierem rozpuszczalnikowym, obecne wodne produkty np. firmy Bona, to wysoce zaawansowane technologicznie lakiery, zarówno od strony wytrzymałościowej jak i właśnie zdrowotnej, podczas lakierowania nie wydzielają żadnych szkodliwych związków lotnych, podczas użytkowania są w pełni proekologiczne, drugim, bodajże jeszcze zdrowszym sposobem zabezpieczenia drewna będzie olejowanie, wówczas komórki drewna cały czas „oddychają”, jeszcze lepiej niż po polakierowaniu, poprawiając przy okazji mikroklimat we wnętrzu mieszkania.
- Podłoga to podstawa, świeżo po pracach remontowych i zakończeniu usługi projektanta musi stanowić prawdziwy grunt pod nogami.
- Wykładziny i dywany; wprowadzają do pomieszczeń ciepło i przytulność, są miękkie i ładne, wszystkie wykonane z tworzyw sztucznych, czyli np. akrylowe, mogą co prawda być neutralne w odniesieniu do negatywnego oddziaływania na nas, lecz tej pewności raczej mieć nie będziemy, bezapelacyjnie zdrowy będzie tylko dywan wełniany, czy z dodatkami włókien sizalu, kokosa, lecz dla alergika lub astmatyka żadna wykładzina czy najlepszy dywan nie będą wskazane, to doskonałe siedlisko dla roztoczy i ich uczulających odchodów, nigdy nie jesteśmy wstanie dokładnie odkurzyć tego typu okładzin podłogowych.
- Płytki ceramiczne i kamień będą w pełni bezpiecznym zdrowotnie rozwiązaniem, są jeszcze bardziej higieniczne niż drewno.
2. Detale wykończeniowe.
- Ściany możemy przyozdobić w rozmaity sposób, teksturą; kamieniem dekoracyjnym, płytką kamienną, tapetą, farbą, otóż tutaj nie wszystko będzie zdrowe, dla przykładu unikajmy tapet winylowych, oddają do wnętrza cały czas lotne związki, jeśli już to kupmy papierowe, ale tu zważając z jakiej farby dokonano nadruków, czy aby nie zawiera związków ołowiu.
- Dzisiejsze farby również możemy podzielić na standardowe produkty oraz te o podwyższonym parametrze ekologicznym, tu prym wiodą np. produkty firmy Beckers, Tikkurila, są dostępne serie farb specjalnie dedykowanych alergikom i astmatykom, po bardzo rygorystycznych badaniach, wydzielają minimalną ilość lotnych związków.
- Zdrowe pomieszczenia, to łatwość utrzymania ich w czystości, wyłożenie ścian głęboką teksturą spowoduje, że trudniej będzie ją odkurzać, będzie dobrym siedliskiem zbierania się kurzu, wprowadzi to co prawda do pomieszczenia elegancki element głębi, lecz musimy się liczyć, że pod względem utrzymania nieskazitelnej higieny może nastręczać kłopotów, cóż najlepiej się zmywa, odkurza, otóż powierzchnie gładkie, nie porowate, nie matowe.
3. Elementy wyposażenia.
- Usługa remontowa i wykończenie wnętrz zakończone, musimy je wyposażyć w meble, sprzęty, przyozdobić dodatkami, bibelotami, aby utrzymać reżim zdrowotny, musimy wybierać produkty jak najmniej przetworzone, wybierajmy raczej takie materiały jak: drewno, kamień, szkło, ceramika, glina, jeśli metal to żelazo, jak tkaniny to bawełna, wełna, len.
- Łatwość utrzymania czystości zagwarantuje nie zagracanie wnętrza, tu kłania się bardzo pragmatyczny i też coraz popularniejszy w Poznaniu minimalizm, ustawmy w naszym salonie, sypialni tyle mebli ile będzie niezbędne, nic ponadto.
- Ekologiczne pomieszczenia to również roślinność, nie strońmy od zielonych roślin doniczkowych albo przyozdabiania pokoju kwiatami ciętymi umieszczonymi w wazonie.
4. Użytkowanie zdrowego mieszkania.
- Zatem sprzątanie to podstawa, utrzymanie higieny ułatwi mała ilość zakamarków, należytą wilgotność zagwarantuje sprawne wentylowanie pomieszczeń, doskonały system to taki, w którym ruch powietrza odbywa się z kierunku wszystkich pomieszczeń do kanału wentylacyjnego w łazience, nadmierne gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach wilgotnych jak łazienka lub też kuchnia generuje możliwość rozwoju mikroorganizmów czyli pleśni, grzybów, co na pewno nie służy naszemu zdrowiu.
- Nie zachwycajmy się więc super szczelnymi oknami, nawet najnowsza instalacja wentylacyjna nie zadziała, jeśli nie spowodujemy ruchu powietrza, minimalne szczeliny wentylacyjne w oknach są nieodzowne.
Przedsięwzięcie remontowe, w ramach fachowej obsługi firmy świadczącej kompleksowe usługi oraz pełne urządzenie naszego wymarzonego gniazdka w Poznaniu, muszą być przeprowadzone z głową, nie wzięcie pod uwagę aspektu zdrowotnego byłoby niezbyt roztropne, przecież będziemy tam mieszkać, estetyka i elegancja są tak samo ważne jak oddziaływanie na nasze zdrowie wszelkich otaczających nas detali.
Polecam artykuł znajdujący się na firmowej stronie abartremonty.pl, poruszający temat urządzenia domu dla alergika, zainteresuje nie tylko osobę z tą cywilizacyjną przypadłością.
http://www.abartremonty.pl/aranzacja-i-urzadzanie-wnetrz/mieszkanie-dla-alergika-i-jego-aranzacja/
Wojciech Gośliński
![]() |
Zdrowe mieszkanie. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz