środa, 13 czerwca 2018

Płytki podłogowe - wykończyć listwą czy cokołem?


   Wykończenie podłóg okładziną ceramiczną jest bardzo popularne w realizacjach remontowych w Poznaniu, płytkami wykłada się podłogi standardowo nie tylko wnętrza łazienek, ale też kuchni, korytarzy, salonów, również sypialni.
Efekt estetyczny zależny jest nie tylko od koloru, desenia, faktury oraz kształtu i formatu płytki, ale również od sposobu wykończenia przy styku płytki ze ścianą, a do dyspozycji firma projektowa i odbiorca usługi mają cokół ceramiczny oraz wszelakiego rodzaju listwy.


Co będzie lepsze, efektowniejsze, cokół czy listwa?


  • Niegdyś przyjęło się, że jeśli podłoga wyłożona jest płytkami ceramicznymi, to naturalnym detalem zwieńczającym opłytkowaną płaszczyznę podłogi jest cokół wykonany z tego samego materiału co płytka podłogowa, czyli z terakoty albo gresu.
  • Obecnie trendy się zmieniły, odrzucamy stereotypy, odbiorcy usługi remontowej lubią wyzwania we wnętrzach, wyłożenie opłytkowanej podłogi cokołem to dziś rzadkość, wynika to głównie ze względów wizualnych / estetycznych, otóż zamiast cokołów ceramicznych stosuje się listwy, zazwyczaj z mdf-u, z okleiną (np. o jednolitym kolorze, imitacją rysunku drewna) lub z naturalnym fornirem, inną opcją są listwy poliuretanowe, drewniane lub pcv.
  • Listwa dowolnego rodzaju wieńcząca połączenie opłytkowanej podłogi ze ścianą, wygląda o wiele lżej i delikatniej niż cokół ceramiczny, poza tym nie do każdej kolekcji płytek podłogowych dedykowany jest gotowy cokół, mający od góry estetyczne zaokrąglenie, w takiej sytuacji, jeśli odbiorca usługi remontowej zdecydował się jednak na cokół cięty na miejscu w mieszkaniu, wówczas tnie się go z płytek podłogowych, w efekcie cokół nie ma zaokrąglenia od góry, płytka jest przycięta „na ostro”, z jednej płytki uzyskuje się dwa cokoły wyklejane od góry oryginalną krawędzią, tak aby owa krawędź nie zraniła płytkarza z firmy remontowej fugującego płytki i też potem użytkownika podłogi podczas jej mycia, cięte cokoły mogą wyglądać dość ordynarnie, ciężko i „kanciasto”, szczególnie te cięte z grubej płytki, prawie jak klocki zaprojektowane bez szczególnej finezji.
  • Cokół wykonany / pocięty z płytek podłogowych, niesie za sobą pewne, oczywiste ograniczenia, otóż płytki są tak wyprodukowane, że nie jest zakładane, aby czerep płytki, tj. jej bok, miałby być wyeksponowany, płytki na podłodze tak się schodzą, że czerep nie jest widoczny, czerep ma inny kolor niż pokryty szkliwem wierzch płytki, w efekcie po wyklejeniu ściany cokołem ciętym, jego boki, do krawędzi płytki, często zamalowuje się farbą, którą malujemy ściany, co może wyglądać delikatnie mówiąc niefajnie, jedynie cokół cięty z płytek gresu naturalnego (nie płytek szkliwionych), gdzie kolor płytki jest identyczny w całej masie, problem ten likwiduje, ale gres naturalny (polerowany) podczas usługi wykończenia wnętrz poznańskiego mieszkania stosuje się jednak sporadycznie, firmy projektowe wolą unikać tego produktu, jest wrażliwy na poplamienie, szybciej może ulec zmatowieniu, zarysowaniu niż płytka gresu szkliwionego, która praktycznie jest „nie do zdarcia”. 
  • Inna opcja bardzo estetycznego ułożenia cokołu ciętego, to wpuszczenie go w tynk, tak aby stanowił lico z powierzchnią ściany, ściana musi być wtedy idealnie równa, bez najmniejszych nierówności, przed podjęciem decyzji o wpuszczeniu cokołu w tynk należy sprawdzić jakość ściany i ewentualnie pieczołowicie od dołu ją wyrównać, opcja ta jest naturą rzeczy dość czasochłonna, podnosząc wyraźnie koszta usługi remontowej, cokół wpuszczony w tynk może nie dawać oczekiwanego efektu zdobniczego, cokół może „ginąć” w ścianie, a w końcu zwieńczenie podłogi cokołem lub listwą, ma na względzie, prócz sfery praktycznej (jako zabezpieczenie ściany przed uszkodzeniem podczas mycia podłogi), również na celu i sferę zdobniczą. 
  • Ale nawet gotowe cokoły nie dadzą takiego efektu estetycznego jak listwy, które zazwyczaj występują w odcinkach 2.5 metrowych, przez to łączeń pomiędzy nimi jest o wiele mniej niż łączeń, jakie widzimy przy płytce cokołowej, której długość jest równa długości boku płytki o formacie kwadratu (tj. za wyjątkiem płytek drewnopodobnych i podłużnych).
  • Długa, ciągła linia listwy nadaje lekkości wykończeniu opłytkowanej podłogi, łączenia są niemalże niewidoczne i jest ich bardzo mało, gdyż listwy mają po 250 cm długości, natomiast przy zastosowaniu cokołu, pomiędzy każdą płytką cokołu jest szczelina 2-3 mm wypełniona fugą, powstaje efekt „poszatkowania”, a zawsze to co jest pocięte na krótkie kawałki, wpływa in minus choćby na odczucie przestrzeni, ciągła listwa jak gdyby iluzorycznie rozciąga podłogę wzdłuż i wszerz, poprawiając walory przestrzenne wnętrza, o czym powinna wiedzieć każda poznańska firma od usługi projektowania i designu mieszkań.   
  • Zwykle stosuje się listwę celowo będącą w kontraście kolorystycznym z podłogą lub jeśli się uda, nawiązującą barwą do płytek, tyle że producenci płytek podłogowych nie wpadli do tej pory na ten genialny pomysł, aby produkować listwy dedykowane do danej płytki, trzeba więc je samemu dopasowywać.
  • Ultra modne z uwagi na uniwersalność koloru to listwy w bieli, pasują praktycznie do każdego koloru ściany oraz większości podłóg, tworzą subtelną ramę okalającą opłytkowaną powierzchnię podłogi, dekorują i elegancko odcinają podłogę od ścian, są dziś na topie w aranżacji poznańskich mieszkań, a jeśli i stolarka drzwiowa jest biała, lepiej już być nie może, biała listwa gustownie przechodzi w białą listwę ościeżnicy drzwiowej.
  • Listwy pcv, poliuretanowe czy z mdf-u występują o różnym profilu poprzecznym oraz różnej wysokości, które dopasowuje się do stylu wykończenia remontowanego mieszkania, listwy pcv nie wymagają żadnej obróbki likwidującej szczeliny na połączeniu ze ścianą oraz podłogą, są dość giętkie, ponadto mają na krawędzi specjalne gumowe i elastyczne zakończenie, przylegające niemalże idealnie do niewielkich nierówności i likwidujące szczeliny, narożniki są zabezpieczone gotowymi elementami, natomiast listwy mdf, które nota bene są sztywne, wymagają obróbki akrylem lub silikonem, na pewno na styku ze ścianą, czasami na styku z podłogą oraz czasami na wszystkich narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych (to w opcji listew bez systemu klocków narożnikowych), listwy poliuretanowe wymagają nie tylko wypełniania szczelin na styku ze ścianą, ale też po obróbce akrylem lekkim, akrylem elastycznym, szpachlówką, malowania całych listew emalią akrylową, listwy drewniane są bardzo rzadko stosowane, ich obróbka jest podobna do obróbki listew z mdf-u.
  • Zastosowanie listwy zamiast cokołu umożliwia jej bezproblemową wymianę na nową podczas kolejnych prac renowacyjnych w mieszkaniu, a to przy częściowej zmianie wystroju wnętrza, np. wymianie ościeżnic drzwiowych (ale nie stalowych, wpuszczonych w posadzkę), odbywa się to bez jakichkolwiek perypetii, tymczasem skucie cokołu, aby go wymienić na inny, lub też na listwy, może spowodować trochę uszkodzeń ściany, i konieczność jej naprawy, zazwyczaj cokół ceramiczny wymienia się łącznie z płytkami podłogowymi podczas remontu całej podłogi.
  • Listwy stosowane zamiast cokołów są bardzo wszechstronne, firmy je wytwarzające prześcigają się w pomysłowości, z uwagi na różnorodność rodzajów, ich kolorystyki i ogólnie designu, umożliwiają zastosowanie ich praktycznie przy dowolnym stylu wykończenia mieszkania, od klasycznego, przez rustykalny, industrialny, po ultra nowoczesny.
  • Cokół ceramiczny ma tylko jedną przewagę nad listwami, jest od nich trwalszy, zarówno w odniesieniu na uszkodzenia mechaniczne jak i działanie wody, jedynym wnętrzem, w którym bezpieczniej niż listwy jest zastosować cokół, to łazienka (oczywiście w wariancie, gdy na ścianie nie ma płytek), to pomieszczenie, w którym można zachlapać wodą podłogę, w łazience jedyną odporną na oddziaływanie wilgoci listwą będzie listwa pcv lub z poliuretanu, z mdf-u lub drewniana nie jest zalecana.
  • Jeśli już decydujemy się na remont i wykończenie podłogi przy zastosowaniu cokołów, zdecydowanie wybierzmy gotowy cokół, gdyż cokół cięty z płytki podłogowej nigdy moim zdaniem nie będzie tak ładnie wyglądał jak oryginalny cokół z zaokrągleniem od góry, choć oczywiście co jest ładne to pojęcie względne, cokół cięty z ostrą krawędzią może przecież pasować do nowocześnie zaaranżowanych poznańskich wnętrz, gdzie górują geometryczne bryły, cokół oryginalny z zaokrągleniem od góry mógłby się przypadkiem nie wpisywać w ten typ stylizacji wykończenia, zatem co nieładne dla jednego, oryginalne dla drugiego.

#wojciechgoslinski


https://www.abartremonty.pl/

Płytki podłogowe - wykończyć listwą czy cokołem?

8 komentarzy:

  1. A może winylowe panele podłogowe? czy zastanawiałeś się na takim wyborem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc nie wiem które są lepsze, ale nie muszę się o to martwić, zawsze doradzają mi w sklep z panelami Kalisz

    OdpowiedzUsuń
  3. Według mnie listwą, prezentuje się to lepiej

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że to zależy od osoby, komu się bardziej podoba.
    Panele

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja preferuję listwę, ale to zależy wszystko od pomieszczenia.

    Podłogi Kalisz

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie ja również jestem zdania, że same podłogi drewniane są bardzo ładne i ja również u siebie taką położyłem. Kupowałem ją bezpośrednio w https://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane i jestem zdania, ze to był bardzo mądry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam drewniane podłogi. Wydaje mi się, że takie prezentują się najlepiej ze wszystkich.
    Suknie ślubne Toruń

    OdpowiedzUsuń
  8. Ostatnio sporo rozglądałem się w tym temacie i znalazłem Tanie płytki podłogowe w sklepie internetowym Homelux. Ceny były bardzo, bardzo atrakcyjne :D

    OdpowiedzUsuń