niedziela, 3 marca 2019

Powiększamy łazienkę - co się z tym wiąże?


   Statystycznie rzecz biorąc, łazienki polskich mieszkań nie powalają swoją wielkością, podejście architektów do aspektu wielkości łazienki nie zmieniło się od czasów minionego ustroju, tj. projektowania lokali mieszkalnych w blokach z wielkiej płyty, dziś oddawane, nowe lokale mieszkalne do wykończenia ich wnętrz to powielanie tamtym przyzwyczajeń, że łazienka ma być tylko na tyle duża, aby można było zmieścić w niej podstawowe sprzęty gwarantujące załatwianie potrzeb fizjologicznych oraz dokonywanie zabiegów higienicznych, a co z pozostałymi potrzebami człowieka, czy poczucie przestronności nie ma dla niego znaczenia, klaustrofobiczne odczucia nie są przecież niczym miłym i przez nas pożądanym.


Większa łazienka, poniekąd jako wizytówka każdego remontowanego mieszkania w Poznaniu, daje większą swobodę aranżacyjną projektantowi wnętrz, a odbiorcy usługi sporą satysfakcję oraz, co tu dużo mówić, dumę, z powodu posiadania niestandardowo sporego pomieszczenia sanitarnego.
Łazienka powinna spełniać swoją podstawową rolę, prawdą jest, że jeśli ma 4 m2, właśnie to zagwarantuje, lecz nic więcej, branie kąpieli, poruszanie się po łazience musi być wygodne i sprawiać przyjemność, zaprojektowanie ergonomicznej przestrzeni z deficytem jego wielkości nigdy sprawy nie ułatwia, dlatego najbardziej efektywnym w małym wnętrzu, lansowanym zresztą przez firmy designerskie, jest minimalizm wykończenia, żadnych, dających poczucie komfortu „wodotrysków”.
Codzienne, choćby krótkie odprężenie dla organizmu, jest niezwykle dla niego istotne, w małej łazience o nie trudno, poza tym nawet przy najsprawniejszej wentylacji, w tak małym pomieszczeniu podczas brania prysznica szybko robi się parno i duszno, po wytarciu się ręcznikiem ciało i tak się klei, w większej przestrzeni jest pod tym względem wyraźnie lepiej, samo odczucie przestronności dodaje otuchy, z małej łazienki i to bez okna, raczej szybko chce się uciekać do większych wnętrz mieszkania, w większej można zmieścić podwójną umywalkę, którą doceni para wychodząca o podobnej godzinie do pracy czy wielodzietna rodzina, można w niej zainstalować zarówno prysznic jak i wannę, tak aby zaspokoić różniące się preferencje małżonków.
Pomieszczenie łazienki powinno „pracować” jako domowe SPA, azyl od codzienności, w którym domownicy będą mogli się zrelaksować po ciężkim dniu pracy i zabieganiu, ciasnota „sanitarnej komórki” niestety znacząco to ogranicza, a wręcz uniemożliwia.


Jaki przyjąć plan działania, chcąc stworzyć łazienkę o przyzwoitej wielkości?


  • Nie można określić jaki metraż łazienki można nazwać przyzwoitym, to co dla jednego będzie komnatą, dla drugiego niczym wielkim, niemniej powiększenie łazienki z 4 m2 do 6-8, daje nam zwyżkę przestrzeni aż o 50-100 %,  co jest znaczące.
  • Decyzja o powiększeniu łazienki musi być poparta racjonalnymi przesłankami, otóż kosztem tej operacji nie można spowodować częściowej dysfunkcji pomieszczenia, o które łazienka ma być powiększona, jakkolwiek w mieszkaniu trzypokojowym do remontu, w sytuacji zmniejszenia sypialni kosztem łazienki, można ją przemianować na elegancką garderobę, trzeba też pamiętać, że obszerniejsza łazienka zawsze uatrakcyjni przestrzeń mieszkalną, zwiększając jego wartość, mieszkań w Poznaniu z małymi łazienkami jest mnóstwo, z większymi jak na lekarstwo, duża łazienka da większe pole do popisu firmie projektowej. 
  • Powiększenie łazienki szczególnie poprawi jej walory wizualne oraz możliwości ergonomiczne w przypadku gdy zmodyfikowane wnętrze będzie kształtem jak najbardziej zbliżone do kwadratu, wydłużanie łazienki, tworzące pomieszczenie wąskie i długie, wprawdzie umożliwi umieszczenie w nim dodatkowych sprzętów, lecz w mniejszej mierze da dodatkowe odczucie przestrzeni i nie poprawi, a wręcz może popsuć aspekt proporcji pomieszczenia co będzie istotne dla jego percepcji przez odbiorcę usługi wykończenia.
  • Powiększenie łazienki naturą rzeczy odbędzie się poprzez jej generalny remont, i tak samo przyległego pomieszczenia, o które łazienka zostanie powiększona, przy zmianie układu sprzętów, w powiększanej łazience należy też założyć wykonanie na nowo albo zmodyfikowanie instalacji hydraulicznej, wykonanie instalacji na nowo, kiedy to ostatnia jej wymiana miała miejsce z 30 lat temu, zaś modyfikację w mieszkaniu niedawno oddanym.
  • Ściana lub ściany łazienki, które można usunąć, muszą być działowe, tj. nie konstrukcyjne oraz naturalnie nie mogą się w nich znajdować przewody wentylacyjne, to, które ściany kwalifikują się do usunięcia opisuje szczegółowy projekt techniczny lokalu, w razie wątpliwości sprawę wyjaśni projektant w ramach swojej usługi albo najęta do wykończenia firma remontowa.  
  • Niezależnie czy lokal ma 40 lat czy też znajduje się w budynku nowo wybudowanym, o zamiarze wyburzenia ścian / ściany działowej właściciel lokalu mieszkalnego nie ma w obowiązku nikogo informować; urzędu budowlanego czy administratora budynku, no może lokatorów innych mieszkań, o przewidzianych hałaśliwych pracach budowlanych, ściana działowa stanowi przepierzenie, nie wpływa w żaden sposób na sferę elementów konstrukcyjnych budynku.
  • Technologia wykonania ściany działowej, w kwestii wyburzenia nie ma znaczenia, może to być ściana żelbetonowa albo murowana, technologia wykonania ściany będzie natomiast rzutować na koszta usługi jej wyburzenia i wyniesienia gruzu przez firmę remontową, trudniej wyburza się ściany żelbetonowe, w których znajdują się pręty zbrojeniowe, podczas rozbiórki takiej ściany muszą zostać poprzecinane.
  • Łazienki niektórych mieszkań w Poznaniu w „wielkiej płycie” mogą wygenerować dodatkowe, nie przewidziane koszta usługi, otóż „genialna” technologia tamtych czasów, to często łazienka, która była umieszczana przez dźwig w budowanym lokalu jako tzw. kabina, z własnymi ściankami żelbetowymi o grubości ok. 6 cm, podłogą oraz sufitem, przy operacji usuwania ściany, należy się liczyć z koniecznością wyburzenia również i sufitu, niektórzy inwestorzy planując taki generalny remont łazienki, podejmują decyzję o usunięciu wszystkich ścianek, sufitu i podłogi owej „kabiny”, dzięki temu wnętrze łazienki dodatkowo się powiększy, zostanie też zlikwidowany wysoki próg / podłoga, generowane przez element konstrukcyjny kabiny, niemniej wyburzania i wynoszenia gruzu będzie wtedy wydatnie więcej, toteż budżet remontowy musi się zwiększyć.
  • Najłatwiejsze ścianki do usunięcia są wymurowane z silki, promonty gipsowej albo pustaka ceramicznego, materiałów stosowanych przez firmę dewelopera w nowych poznańskich mieszkaniach do usługi wykończenia ich wnętrz, ściany starszego budownictwa mogą być wykonane z cegły pełnej, co też nie stanowi problemu przy ich rozbiórce.
  • Wykonanie nowej ściany łazienki, w nowym miejscu, nie zaleca się budować w technologii ściany gipsowo-kartonowej na stalowym stelażu, nigdy nie będzie tak stabilna jak lita ściana murowana, cechująca się o wiele większą trwałością i wyższą nośnością dla sprzętów, które miałyby być na niej powieszone, w ścianie murowanej nie ma zjawiska rezonansu, jak jest to przy ścianie g-k, i to pomimo zastosowania systemowych czy dodatkowych wzmocnień konstrukcji, co nie jest bez znaczenia choćby w miejscu zamontowania w ścianie drzwi czy dla przyklejonych na niej płytek bądź innych detali wykończenia.
  • Ścianę łazienki należy wymurować, najefektywniejszym materiałem będzie bloczek betonu komórkowego - suporeks, dla stworzenia stabilnej ściany wystarczy taki o grubości 7.5 - 8 cm, mający 5 cm nadawać się będzie tylko do wymurowania krótkiego na 60 - 80 cm przepierzenia, np. dla wizualnego oddzielenia w łazience sprzętów, suporeks jest relatywnie lekki, nie dociąża znacząco stropu, na betonowym stropie nie potrzeba się o nic martwić w tej materii, jedynie w przypadku stropów drewnianych, np. na poddaszu, należy sprawdzić ich nośność, zajmuje się tym inżynier statyk, przy czym usługi tejże firmy nie są tanie.
  • Suporeks jest bardzo wygodny w obróbce, wycinaniu w nim bruzd pod wszelkie instalacje, bloczki przy murowaniu ściany przycina się piłą płatnicą, ściana z suporeksu tworzy dobrą barierę akustyczną, toteż nie bez powodu ten materiał jest najwszechstronniej stosowany przez poznańskie firmy remontowe i akceptowany przez odbiorców usługi wykończenia, doceniany przez projektantów wnętrz dokonujących metamorfoz mieszkań polegających na zmianie układu pomieszczeń.

Przeczytaj również artykuł pt. „Jak czytać i rozumieć rzut mieszkania?”
https://www.abartremonty.pl/aranzacja-i-urzadzanie-wnetrz/jak-czytac-i-rozumiec-rzut-mieszkania/

#wojciehgoslinski

Powiększamy łazienkę - co się z tym wiąże?

1 komentarz:

  1. Remontując moje mieszkanie, szukałem firmy, która oferuje konkurencyjne ceny, ale jednocześnie zachowuje wysoką jakość usług. Trafiłem na https://www.wawerbud.pl/cennik/ i byłem mile zaskoczony ich ofertą. Nie tylko przedstawili mi atrakcyjną wycenę, ale także zagwarantowali profesjonalne wykonanie. Cały proces przebiegł sprawnie, a efekt końcowy był dokładnie taki, jakiego oczekiwałem.

    OdpowiedzUsuń