niedziela, 18 października 2015

Gładź gipsowa - kiedy ją stosujemy?

    Gładź gipsowa, to dwukrotne szpachlowanie sufitów i ścian w celu nadania im jednorodnej, gładkiej faktury pod nakładanie powłok malarskich, taką usługę wykończenia wykonuje się wyłącznie gdy powierzchnie przeznaczone pod malowanie posiadają niedoskonałości faktury.
W zdecydowanej większości nowo oddawanych mieszkań deweloperskich, które remontowaliśmy, na sufitach i ścianach znajdują się tynki gipsowe lekkie, technologia ich wykonania wyklucza uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni na stu procentach sufitów i ścian, zatem podstawową usługą każdej firmy remontującej nowe mieszkanie jest wykonanie gładzi szpachlowych.
Jeśli zdarzy się nowe mieszkanie, w którym zgodnie z usługobiorcą orzec można że nie potrzeba wykonywać gładzi szpachlowej, to tylko w przypadku gdy deweloper oddał użytkownikowi lokal nie z surowymi tynkami gipsowymi, tylko z wykonaną gładzią szpachlową.
Część nowych mieszkań w Poznaniu, które wizytuję dla przygotowania oferty na prace remontowe oraz pełne wykończenie wnętrz, mają pomalowane surowe tynki białą farbą, deweloper robi to z prostej przyczyny, pobielone wnętrza wydają się przestronniejsze, zatem bardziej interesujące dla potencjalnego klienta, zdarza się jednak, że takie mieszkanie nastręcza kłopotów firmom remontowym podczas wykonywania usługi wykończenia, czyli szpachlowania, dzieje się tak gdy malarz wykonujący usługę dla dewelopera pokpił sprawę należytego wykonania takiej pracy, tj. malował ściany, których przedtem nie odpylił, dodatkowo zbyt gęstą farbą kiepskiej jakości, powłoka farby mogła wówczas nie wystarczająco mocno związać się z podłożem, wtedy podczas nakładania gipsu, w którym przecież jest sporo wody, mogą się pojawić miejscowo odparzenia tej niedbale nałożonej powłoki malarskiej, ale istnieją sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami, nie jednak po fakcie zidentyfikowania źle wykonanego malowania, tylko prewencyjnie, stosując uprzednio odpowiednią technologię.
Nasza poznańska firma remontowa ma opracowane, sprawdzone metody; jeśli ściany posiadają surowy tynk gipsowy, wówczas przed szpachlowaniem wystarczy tylko odpylić takie powierzchnie, natomiast jeśli tynk jest pobielony, często też najtańszą farbą z firmy x, wtedy przed usługą szpachlowania profilaktycznie gruntujemy wszystkie powierzchnie Cerplastem, gruntem tworzącym mocną powłokę na niepewnej powierzchni ściany, grunt penetruje i wzmacnia powłokę malarską, po wyschnięciu ściana jest lekko porowata, poprzez zawartość w Cerplaście drobnych ziarenek kwarcowych, co przy okazji ułatwia szpachlowanie, woda zawarta w gipsie nie rozpuści powłoki tego gruntu, nie pojawią się nigdy żadne pęcherzyki odparzonej farby, usługa remontowa wykonana jest bezbłędnie i bez najmniejszych problemów, usługobiorca jest w stu procentach ukontentowany, wnętrza mieszkania są estetyczne i schludne.
Idealnie wykonane gładzie mają szczególne znaczenie gdy w remontowanym wnętrzu chcemy zastosować farbę w wykończeniu półmatowym, na której widać wszelkie niedoskonałości, na ścianie wymalowanej taką farbą, zależnie od stopnia połysku, mogą pojawiać się refleksy świetlne, każde minimalne wgłębienie czy wystająca drobina, będą wyraźnie widoczne.
Wykonywanie usługi gładzenia ścian gładzią gipsową nie dotyczy tylko wnętrz nowych mieszkań, w wielu przypadkach także przecież mieszkań nadających się nie tylko do wykończenia, ale do generalnego remontu, budowanych w technologii wielkiej płyty, murowanych z lat sześćdziesiątych, pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i przedwojennych, chodzi o powierzchnie ścian u których nie tylko brakuje doskonałości, ale jest też mnóstwo nierówności, z którymi ok. 3 mm gładzi gipsowej sobie w ogóle nie poradzi, nieodzowne jest wyrównanie sufitów i ścian tynkiem gipsowym np. Goldband firmy Knauf, to bardzo popularny i ulubiony środek firm remontujących i wykańczających poznańskie wnętrza, z uwagi na swoją plastyczność i wielozadaniowość, tynk doskonały jest do zakrywania bruzd po wykonaniu instalacji elektrycznych i hydraulicznych, obróbek tynkarskich po wstawieniu okien, parapetów, drzwi, równania sufitów i ścian, wyprowadzania kątów, poziomów, pionów, można go nakładać praktycznie w dowolnej grubości, należy tylko zważyć, że im będzie grubsza warstwa, tym dłużej będzie schnął i nadawał się do obróbki gipsem, czyli nakładania gładzi gipsowej, która doskonale łączy się z warstwą tego tynku.
Sporo lokalów mieszkalnych w Poznaniu, w których nie ma współczesnego tynku gipsowego nie nadaje się do gładzenia ich ścian bez uprzedniego, odpowiedniego przygotowania warstwą tynku gipsowego, nakładamy go wtedy na całych powierzchniach, jest doskonałym podkładem wyrównującym pod warstwy gładzi gipsowych, wszystkie warstwy, tj. właściwych gruntów, tynku, gipsu czy farby podkładowej, dobrze się ze sobą wiążą, co stanowi podstawę profesjonalnie wykonanej roboty wykończenia estetycznego ścian i sufitów, jest także elegancką wizytówką sprawdzonej poznańskiej firmy remontowej, mającej w swojej ekipie dobrych malarzy szpachlarzy.
Wykonanie gładzi gipsowej to jedno, istotny jest tu m.in. sposób, tzw. krzyżowy nakładania warstwy gipsu na poprzednią warstwę, metodą mokre na mokre lub mokre na suche, a właściwe zagruntowanie to drugie, nie można nakładać farby podkładowej na powierzchnię, którą wyszlifowaliśmy, ale nie wyczyściliśmy z pyłu, gruntowanie odbywa się farbą do tego przeznaczoną, nasza firma remontowa od wielu lat ma sprawdzony do tego środek gruntujący, farbę Grunt-Śnieżka, farbę przed nałożeniem rozrzedza się wodą, dodając jej do 10% do farby podkładowej, zbyt gęsta farba nie wniknęła by zbyt głęboko w warstwę mocno chłonącego gipsu, tylko odpowiednio głębokie wchłonięcie farby podkładowej przez gładź gipsową zagwarantuje właściwe związanie z podłożem, czego skutkiem będzie bez problematyczne malowanie, także wielokrotne malowanie na przestrzeni wielu lat jako lifting wnętrz mieszkania podczas niewielkich remontów naszego gniazdka.
Gips z którego wykonuje się gładź gipsową należy na do najmniej przetworzonych materiałów budowlanych służących do wykończeń wnętrz, jest zatem w pełni naturalnym produktem, nie wydzielającym żadnych związków, w przeciwieństwie do choćby farb emulsyjnych, ale tylko takich, których producenci nie przykładają wagi do zawartości w nich lotnych związków, które są wdychane przez nas wszystkich.

Wojciech Gośliński

http://www.abartremonty.pl



3 komentarze:

  1. Dobra gładź gipsowa to gwarancja, że będziemy mieli łatwiej przy następnych etapach remontu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na tym etapie remontu nie ma co oszczędzać, super artykuł.
    wnetrzazklasa.net

    OdpowiedzUsuń
  3. Ogólnie dla mnie w ostatnim czasie dość ważnym było to aby również wiedzieć komu zlecić wszelkiej maści prace brukarskie. Jestem zdania, że doskonałym pomysłem było zwrócenie się do firmy https://brukgarden.pl/ co oczywiście również uczyniłem.

    OdpowiedzUsuń